Kurumsal   
Şehir Rehberi   
Haber ve Etkinlikler   
Stratejik Plan & Bütçe   
Raporlar&Projeler   
İletişim ve Bilgilendirme   
 
 
Araçlar
Arkadaşıma Gönder

İstatistikler
Bugün:
Toplam:

Derecelendirme
 

İlişkili Haberler
 


08.02.2011 15:46:44
 
   

Diyarbakır Valiliği’nde düzenlenen toplantıya, Vali Mustafa Toprak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Muharrem Cebe ile Karacadağ Kalkınma Ajansı, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Diyarbakır Turizm ve Tanıtma Derneği temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Toprak, 10-13 Şubat 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek EMITT 2011’e katılacaklarını söyledi. Toprak, Diyarbakır’ın tarihi, kültürel yapısında neleri barındırdığının bilinmesi gerektiğini belirterek, “Bunları 60 ülkeden gelen temsilcilere anlatacağız. 33 medeniyetin zenginliği üzerinde yaşıyoruz. Bunu herkese anlatmamız gerek. 2009 yılında 171 bin turist ziyaret etmiş Diyarbakır’ı, 2010 yılında ise 213 bine ulaşmış. Önemli bir artış fakat kayda değer bir rakam değil. Barındırdığımız bu güzelliklere karşın bu rakamları kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

 

Tarihi varlıklarımızı tanıtamıyoruz

Fuarın hazırlık ve yürütme komitesinde yer alan Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Muharrem Cebe de fuara ilişkin yaptıkları toplantıların sonucunda ciddi bir emek ortaya koyduklarını belirtti. Diyarbakır açısından fuara katılımın önemine dikkat çeken Cebe Diyarbakır’da 7 bin yıldır yaşamın kesintisiz bir biçimde sürdüğünü hatırlattı ve “Türkiye’de turist çeken yerlerle karşılaştırdığımız zaman inanılmaz tarihi mekanlara ve geçmişe sahibiz. Ancak bunları tanıtamıyoruz” dedi. 2011 yılıyla birlikte çok önemli adımlar atılacağını ifade eden Cebe  “Diyarbakır’ı çok daha iyi noktalara getirmemiz gerek” diye konuştu.  

Konuşmaların ardından Valilik, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Diyarbakır Turizm ve Tanıtma Derneği temsilcileri tarafından kurumlar arası işbirliği protokolüne imza atıldı.

 


  Habere Ait Resimler

Kategori İçindeki Resimler